03.08.13

Oops, she did it again

ZARA F/W
 
zara.com and googlepics

Zara to udělala znovu. Znovu kopír papír. Tentokrát si vzali na paškál samotného Louise (nebo Marca, jak chcete). Tedy, nechápejte mě zle. Já patřím do týmu těch, kterým to nevadí. Je dobře, že high street řetězce drží trendy, věnují jim pozornost a přináší nám je za přijatelné ceny proto, abychom se z nich mohli radovat taky. Proč tedy píšu o tom, že to Zara znovu udělala jako kdybych jí to zazlívala? Mno, jde mi o to, že teď už alespoň nemusíme spekulovat nad tím, proč se Celiné zdráhá 'publikovat' čerstvé kolekce.
Nicméně ohledně kolekce - povedená, jakože hodně. Na druhou stranu šaty lehké jako noční košilka, to asi na podzim moc praktické nebude. určitě ne z chladivého saténu. Ale upřímně - koho to zajímá. Hlavně, že to hezky vypadá. Navíc kdo řekl, že pod to nemůžete nacpat 4 podvlíkací tílka, které stejně nikdo neuvidí.

* Zara did it again. Copycat, this time Louis himself (or Marc if you want). Well, dont get me wrong. I'm in Zara team so this definitely doesnt bother me at all. I think its good that high street labels watch trends, love them and make them for us - for mortals. They make us happy. Why im writting about it then? Because now its sure that Celiné is afraid of Zara's eye.
Anyway about collection. Love it. Really hard core, isnt it. On the other hand, cami dress - not practical for fall at all. Especially from cooling satin. But to be honest - who cares. The most important thing - its very nice. Plus who said that you cant wear 4 invisible camis under. Nobody will see.
Share:

7 komentářů

 1. Great post!

  New post: http://themilkandmint.blogspot.it/2013/08/insta-mania-15.html

  OdpovědětVymazat
 2. I know what you mean, I'm on team Zara for making high fashion a reality for regular people!

  OdpovědětVymazat
 3. Chic!


  Let's follow each other on Facebook and Bloglovin?!!

  http://www.facebook.com/weheartfashionblog
  http://www.we-heart-fashion.com

  X0X K

  OdpovědětVymazat
 4. I love Zara! it doesn't bother me either :)! lovely blog, would you like to follow each other via bloglovin and GFC?

  noradulce.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 5. i love the 1st pictures
  so original !

  Http://Fashioneiric.blogspot.com

  Coline ♡

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny komentáře
* thank you very much for all of your comments

© Franche meets fashion | All rights reserved.
Blogger Template Designed by pipdig