27.11.13

Do it like a dude

google.pics

Dokážu to stejně jako borec - jak trefně zpívá Jessie J. Jakoby tušila, že i Hedi Sliman ví, že ženská může být v obleku stejně cool a sexy jako chlap. Když se k tomu ještě přidá výtřih hloubky Macochy, není co řešit. To, že Hedi zbořil všechny hranice, asi jako Miley svou demoliční koulí, a vystavěl svou kampaň na minimalismu a nahotě (odstranit Yves z názvu mu asi nestačilo) je super. Má to grády. Američani asi nadšení nebyli, ale máme 21. století. I prso může být umění. A když už se tak vyjíždí ze starých kolejí, není nad trochu pánského vzhledu ve světě sukní.

* Do it like a dude - just like Jessie J said. Sounds like she knew about Hedi Slimane and his belief that women can look with suits as cool and sexy as men. When you add something like V neck, deep as The Cave of Swallows in Mexico, hardly can find something hotter. Well, maybe Hedi has knocked down all boundaries, just like Miley Cyrus with her wrecking ball, and built his campaign on minimalism and nudity (take Yves away from the name isn't enough??!!) but i think it's impressive. Most of American population is probably outraged but let's rise. It's 21th century. Even a breast can be art. And when we are talking about old tracks - nothing will make you better than piece of masculinity in this world of skirts.
Share:

11 komentářů

 1. Love this inspiration post about this trend!
  Have a good day!
  Diana
  www.thespirald.com

  OdpovědětVymazat
 2. Mne sa takyto pansky styl strasne paci, takze za mna naozaj naozaj ano. ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Nice!
  http://josefindysenius.devote.se

  OdpovědětVymazat
 4. Jessica´s allways so hot... love her

  OdpovědětVymazat
 5. Great inspiration. I love suiting up and masculine tailoring

  The Koalafornian x

  OdpovědětVymazat
 6. I love the masculine suit looks on women too, some can pull it off perfectly if they have the right body shape! I really like your blog! I'm glad that I found it! It would be nice if you could stop by my blog sometime too (I'm from England) as I post my outfits, personal style, likes and much more :) :)

  Raindrops of Sapphire

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny komentáře
* thank you very much for all of your comments

© Franche meets fashion | All rights reserved.
Blogger Template Designed by pipdig