06.01.14

Let the dogs out
H&M svetr // knit
LINDEX kabát // coat
ASOS džíny // B-jeans
ZARA boty a čepice // booties and beanie
MANGO kabelka // shopper

Děcka, mamka je zpátky ve městě! Londýn byl super, žádné dlouhé povídání - to teprve přijde v ,,London post'', který byste stejně tak jako tak asi čekali. I tak se ale Londýn trochu promítne do textu (který, mám takový pocit, čte víc a víc lidí, yayy). Každá návštěva centra je osvěžující. Míněno různě, ale tady převážně po fashion stránce. Hipsterů je jako hub po dešti, ale jsou to hipsteři, kteří mají styl ne roupy. Preppy slečny jsou jako z učebnice. Urban Outfiters na každé pobočce praská ve všech, Topshop je kult a AA nestačí plést fisherman svetry. U nás by byla polovina Londýnské mládeže do 30 let označena za bezdomovce, uživatele drog a alkoholiky s kriminální minulostí. To, že boyfriend džíny a kabát zkracují nohy je vlastně poslední ze smrtelných hříchů, který je v bibli napsaný v poznámce pod čarou. Ale tam to tak není. A právě proto jsou tam lidi tak cool, tak svěží a tak styloví, prostě si na nic nepotřebují hrát a nosí, co nosí. A nosí to přirozeně bez 'tlaku' - bez ohledu na délku a tvar kalhot (boyfriend džíny mimochodem zkracují nohy všem, kdo nejsou Giselle).
 A jestli vám vadí áčková midi a New Balance tak si kupte pásku přes oči až tam pojedete, a dávejte si pozor na některý z mých následujících postů. A to už jenom škoda, že na Birkies byla zima.

* Kids, mummy's back in da town again! London was sublime but let's cut this long speech - will follow later with its ,,London post'' which you have been awaiting by now anyway. This or that a bit of London mood today as well ( i think, hope, more and more people are reading these lines, yayy). Every Central visit is refreshin'. Thinking about several meanings but now only talking about the fashion one. Hipsters are everywhere. Literaly. But the real stylish ones not the fake ones with ,,pinworms''. Preppy girls even too cool for school. Urban Outfiters are bursting at the seams, Topshop is a cult and AA can't manage knitting of Fisherman jumpers. For lot of people they would be named junkies, alcoholics, jailbirds and snobs. And wearing boyfriend jeans with coat which - pretty obvii - is cuting your legs pretty dramatically? - The last deadly sin which is mentioned under the line in Bible itself. Not in London. And this is D reason they are that cool, stylish and so fresh. They don't need to pretend or act. Naturalness is the word so you always have a feeling they are born in what they're wearing in that moment. No preassure at all. 
Addtion - nobody can have long legs in boyfriend jeans only if you're Giselle B. 
 And you can't stand NB trainers and A-midi skirts? Buy really dark sunglasses when you get there and you oficially are awared of following posts of mine. And it's a real pity it was too cool for Birkies that days ..

Share:

26 komentářů

 1. Sluší ti to! Těším se na London post ! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Gorgeous outfit, the knit and bag are just perfect!

  X STYLONYM www.stylonym.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 3. love this look... so comfy but very chic!
  kisses
  Diana
  vwww.thespirald.com

  OdpovědětVymazat
 4. You look absolutely great!

  x Angela
  www.bouncingbrunette.wordpress.com

  OdpovědětVymazat
 5. love the sweater and the bag!!! :D
  xx

  OdpovědětVymazat
 6. Hey, glad you had another great trip to London! I think visiting different towns or city's always gives a boost of inspiration, love that feeling! Everything about your outfit is so chic!! Love the light wash of your jeans and the sweater you're wearing looks so super cosy :)

  Take care,
  Daniella xox

  OdpovědětVymazat
 7. Wonderful outfit!!!

  http://loshoppingaitempidellacrisi.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 8. Tiez som bola teraz v Londyne a absolutne suhlasim so vsetkym napisanym! ;)

  OdpovědětVymazat
 9. Perfect sweater!

  http://fashmongers.wordpress.com

  OdpovědětVymazat
 10. Amazing, I really like the coat :)

  Federica
  http://www.thecutielicious.com

  OdpovědětVymazat
 11. no jo to je typické čecháčkovství, které bude ještě dlouho vymírat

  OdpovědětVymazat
 12. lovely look !
  http://livelifeamour.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 13. Chic blog you got here. I followed your blog via Google Friend Connect and Bloglovin, hope you can follow me back! xx

  Love,
  Ysabel of Pleasantly Chic

  OdpovědětVymazat
 14. Beautiful pictures! Pretty!! :) http://outsidefashioncatwalk.blogspot.com.es/2014/01/ethnic-shorts.html

  OdpovědětVymazat
 15. Oh I'm in love with this warm and cosy look!

  xxx Linsey from POSE-BLOG.COM

  OdpovědětVymazat
 16. Love the coat and that beanie is so cute. You look amazing!

  http://www.mursway.com/

  OdpovědětVymazat
 17. :D Zase úžasný text a outfit! <3
  Jak to tak čtu, tak v Londýně musí být krásní lidi!

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny komentáře
* thank you very much for all of your comments

© Franche meets fashion | All rights reserved.
Blogger Template Designed by pipdig