25.01.14

Welcome to heaven

VALENTINO - VOGUE.COMCHANEL - VOGUE.COM


ELIE SAAB - STYLE.COM
Když se blíží únor, blíží se další porce FWs. To znamená kýbl slin a hekání, které má vyjádřit, jak moc už se v zimě těšíme na další podzim, protože tenhle kabát a kozačky prostě musíme mít. Stejné jako každý jiný rok. Než to celé propukne máme tady ,,pre-provokaci'' tvrdého kalibru. Couture kolekce, která je něco jako výsměch 90% žen, které si ani nekráčí pro Oscara, Zlaté Glóby nebo nejsou dcery Bruneiského šejka. Šaty, které stojí tolik peněz, že ani kdybychom se začaly prodávat právě teď, stejně by to nestačilo. Něco, co se šije tolik hodin, že i ty nejromantičtější švadleny musí mít chuť ateliér zapálit. I tak, všichni chlapi kolem nás sní o pěti ,,kárách'' v garáži - proč bychom my nemohly snít o šatech, které jako ta ..kára'' stojí (vtipné).
A - It's all about Chanel and Karl. No podle mě je tady jen jeden mistr, který by protáhl rande i Popelce samotné - Elie Saab.

* When February's coming - another portion of FWs is coming too. It means one thing, one thing only, bucket of salivas and moaning which represents how much we want fall again even it's still a winter time. We just need that coat and boots so badly. Well, every year the same problem, isn't it. But before it starts, there is a couture. Hard calibre pre- provocation. Seems like a derision to 90% women who are not going to Oscars, Golden Globes or who are not spoiled Brunei sheik's daughters either. Dresses which cost so much that even when we start selling our bodies right now it won't be enough. Something which is preparing for so many hours that even the most romantic dressmaker wants to set an atelier into fire. But, all men around us want to own (at least) five muscle cars so - why not to dream about dress which costs just like one of these cars (funny). 
And - It's all about Chanel or Karl. Well, speaking of which - there is only one master of couture who would lenghten a date to Cinderella herself - Elie Saab.
Share:

16 komentářů

 1. Elie je majster, tie svadobne su prenadherne. <3

  OdpovědětVymazat
 2. Love the designs you've picked, I fell in love with Elie Saabs collection <3

  OdpovědětVymazat
 3. I don't know why, but I love the choice of sneakers in Karl's latest collection for Chanel. And don't even get me started on Elie Saab, the man knows how to make a woman feel beautiful.

  OdpovědětVymazat
 4. Really like heaven.... wow!!!!!!!
  Kisses
  Diana
  http://www.thespirald.com

  OdpovědětVymazat
 5. Lovely blog!
  Would you like to follow each other on GFC and FB?
  Let me know... I will follow you back!!!!
  Kisses

  OdpovědětVymazat
 6. Chanel and Elie Saab never fail!

  www.stylecastle.co.uk

  x

  OdpovědětVymazat
 7. Mně se ještě strašně líbil Dior a Stéphane Rolland <3 Chci všechny :D!

  OdpovědětVymazat
 8. I love Valentino's dresses!!
  xoxo
  http://pourquoimoi.es/

  OdpovědětVymazat
 9. Elie Saab is one of my favorite lebanese designer :)

  http://flamenquita-magdita.blogspot.de/

  OdpovědětVymazat
 10. za mě jedině Elie Saab zvítězil v těchto resort kolekcích =))

  OdpovědětVymazat
 11. yes! dying over Valentino show :) love these looks

  love from San Francisco,
  Britt+Whit

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny komentáře
* thank you very much for all of your comments

© Franche meets fashion | All rights reserved.
Blogger Template Designed by pipdig