09.02.14

[hashtag] SELFIEmy my my pics
Selfie situace se začíná docela řešit. Je to vlastně novodobý ,,duck face'' (pro případ, že nevíte o čem mluvím - tady). Někoho to irituje, někdo to nechápe. Nevím proč. Jsme v době, kdy se fotí zadky v posilovně, prsa v podrspenkách, těla při opalování - apod. a zrovna selfie jsou to nejhorší? Tak nevím. Nevidím rozdíl mezi selfie na instagramu a fotkou na Facebooku. Je to tvořeno (alespoň u mě) pro zábavu, ne proto, že na to chci ulovit Patricka Demarcheliera nebo vyhrát titul Miss Insta-světa.
Navíc jako u všeho - koho to štve, ať to nesleduje. Naštěstí žijeme ve svobodném světě, ve kterém (opět alespoň já) budu fotit trapné selfies, budu ,,likovat'' fotky jídel a hader ostatních bloggerek a bude mi FAJN.  Jak jste na tom vy a selfie madness?

* I call it A selfie situation. It's growing fast and it's something like a duck face of 21th century (in case you don't know what i'm talking about - here). Someone is annoyed with it, someone hates it. I don't get it. We live in modern world when someone takes pictures of his ass at the gym, boobs with bras (and that's a propitious version), bodies in bikini - etc. and the selfies are the worst? You must be kiddin' me. I simply don't see a difference between selfie and facebook picture. Its made (at least to me) for fun not because i want to impress Patrick Demarchelier or to be the most beautiful person via Insta-world. 
Plus - who doesn't like it, doesn't have to watch it. Luckily we all are free citizens who (just like me again) can take weird selfies, give a ,,like'' to everything we want and feel GOOD about it. 
So, what about you and selfie question?

Share:

10 komentářů

 1. lool!! cute pictures...looks like you having fun on instagram héhé

  Greets Jon,
  http://www.jonthegold.com/

  OdpovědětVymazat
 2. Love that white fluffy sweater<3

  OdpovědětVymazat
 3. I think selfies are really normal kind of pictures of yourself. I mean why not? As you said we live in a modern world were everyone is free to do their things. Selfies has been acceptable for a really long time. I only find it annoying when someone posts every single hour a selfie on Instagram or something, but I think everyone find this annoying.

  btw really lovely pictures xx

  www.XiaoBlogg.com

  OdpovědětVymazat
 4. Awesome clicks..:-)
  http://www.beautyandfashionfreaks.com/

  OdpovědětVymazat
 5. You should take as many selfies as you damn well like my dear! Free world and all that. Great snaps sweetie :)

  Take care,
  Daniella xox

  OdpovědětVymazat
 6. beautiful pictures!


  http://www.cristinasurdu.com/

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny komentáře
* thank you very much for all of your comments

© Franche meets fashion | All rights reserved.
Blogger Template Designed by pipdig