21.12.14

MERRY FRINGEMAS

credit Negin Mirsalehi

Pokud jde o Vánoce

Kromě dárků nemám letos nic. Léta jsem pekla x druhů cukroví a pak to vesele po krabicích vyhazovala. Letos jsem neměla čas nic takového praktikovat a proto jsem ráda, že se popelnicová story nebude opakovat. Ohledně výzdoby...nad televizí mám vláček se Santa Clausem a u tiskárny zlatý řetěz. Snažím se držet partu s aktuálním počasím, které si Vánoce nepřipouští. 
S čím se ale ráda srovnám, jsou Vánoční slevy. Marni oxfordky jsem chtěla hrozně dlouho. Netřeba říkat, že za 12.000 byly asi tak nereálné jako bílé Vánoce. Pak ale přijel nečekaný Ježíšek Baťa a poslední pár ve slevě mi nadělil. 
Třikrát hurá malým nohám, které obují velikost 37.

*Speaking of Christmas

I have nothing but gifts this year. I've been baking douzen kinds of cookies for years and a result was half a dozen of cookies in a trash. This year I haven't got time for any of this so I'm glad there will be no other trash story. Speaking of deco - there is one Santa Claus train and gold confetti at my place. Well, just trying to support current weather which doesn't admit Christmas time at all.
Still, there's something I gladly deal with. Christmas sale. Marni oxfords have been my fav for a long time by now. Dont need to say that a pricetag was as unreal as white Christmas for me. But then, unexpected Santa Baťa came and gave me one very similar pair on sale. 
Thanks God for small feet in size 37.
Share:

1 komentář

Děkuji moc za všechny komentáře
* thank you very much for all of your comments

© Franche meets fashion | All rights reserved.
Blogger Template Designed by pipdig