15.03.14

MOVE YOUR BODYpinterest

REEBOOK ♥
Něco jiného, ale důležitého. Pamatujeme, když jsem si ještě loni huntovala tělo a byla jsem všechno jen ne zdravá a příkladná. Okej, stalo se - popojedeme. Teď se podíváme na to, jak to dělat zdravě.
Všude jsou štíhlí lidí, všechny to chceme - co pro to udělat a proč, když je všude tolik sladkostí, a pizza na večeři je cool ... Protože špatným jídlem šidíte sebe a necvičením 2x tolik. Neholdovala jsem tomu - nikdy. Proč jako? Potit se jako prase, sledovat jídlo ... who cares.
Jedno vám ale řeknu holky, jednou začnete a je to nejlepší závislost jakou můžete mít. A tak těžké to není. Každé cvičení je lepší než prdel zadek na sedačce. Drže pár lehkých pravidel, které jsou zmíněné výše, a zachvíli budete líně chodit z fitka domů taky v legínách - vyčerpané, zpocené a nesexy ale ten výsledek? Ten za to jednou bude stát.
Kupte si k tomu něco super na cvičení ať se hezky aspoň cítíte (než to z vás polije) a bude nám hej (jako mě v tomhle oblečku od Reeboku, ach).
Peníze nejsou výmluva - můžete cvičit i doma jako já, když nemám čas - viz video
(za vše toto děkuji Adélce ♥)
* Something different, something important. Remember my ugly, skinny me - didn't set a good example at all. Ouky douky, shit it happened - let's move. Let's see how to live well, eat well. 
Skinny girls all around us, we all want it too - so what do we have to do to look the same and why. Why, there are so many sweets, pizza for lunch, dinner, cream pasta, whatever. Why do I have to sweat and watch the food ... who cares, right? You should.
I didn't like gym. But first you start, you have the biggest addiction ever. The best one. And it's not so hard. Any work out is better than you ass sitting on a couch. Keep some rules (aforesaid) and you will be going back to home just like me, in leggings. Tired and ugly but happy. And believe me, it worth. 
So go and buy something really nice you like and you will be motivated. Feel nice (at least for a while untill you see yourself sweating and burning, lol)
If you don't wanna go to gym, no excuses - you can do it at home. Just watch the video
(thank you Adélka for this attitude)


Share:

18 komentářů

 1. Super napsany clanek, Karol. A mas bozi telo <3

  OdpovědětVymazat
 2. really nice sporty look!

  http://www.mrsnoone.it/

  OdpovědětVymazat
 3. Sooo nice, great sneakers!
  Have a good week end!
  Diana
  New post on http://www.thespirald.com/

  OdpovědětVymazat
 4. super cool, I want one like yours

  www.lessismoreblog.com

  OdpovědětVymazat
 5. Tak toto skvělé sportovní oblečení ti fakt závidím! :D Já v poslední době taky moc ráda cvičím :)

  OdpovědětVymazat
 6. super:) New post on my blog check out-> http://ruhamania.blogspot.hu/2014/03/hells-for-spring.html
  x
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  OdpovědětVymazat
 7. great post :)

  http://itsmetijana.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 8. love the sporty outfit<3

  www.laurinawong.com

  OdpovědětVymazat
 9. wonderful sporty clothes. love them!
  kisses to you and happy sunday!
  Maren Anita

  FASHION-MEETS-ART by Maren Anita

  OdpovědětVymazat
 10. awesome post!

  http://glamourgirl-bg.blogspot.com/2014/03/whats-up-with-this-weather.html

  OdpovědětVymazat
 11. Good job girl! Started this day with a long morning run, myself. Feels good to have a workout done early :)

  Jules x

  OdpovědětVymazat
 12. I need this outfit to work out in, it'd give me inspiration! #WERKIT So glad I clicked on your comment on Style Scrapbook and got led back here to yours. It's seriously full of GREAT info and juicy pics here! Just followed you on GFC and bloglovin', be sure to see more of you soon. By the way, I think you should check out my provoking paris fashion week outfit I wore to the Céline show, it features PRADA SS14 feather earring, CARVEN satin printed finale runway coat, and some seriously provocative Phillip Lim patchwork denim jeans that everyone LOVES! You'd guarantee to luuuurve it too! <3

  xx The Provoker
  http://www.the-provoker.com/2014/03/patchwork-print-and-platforms.html

  OdpovědětVymazat
 13. "Don't use the scale often" is probably the best advice ever. If you use it every day you will worry about every little gramm and that's super dangerous, because at one point you will just be like "fuck it, I can't do this anymore" and eat a double cheese pizza... (Not that I'm talking from experience, here... haha).
  Healthy eating and sports is just the only thing that can make you reach your goal in long term - and you will even be able to eat chocolate sometimes.

  Best wishes,
  J from Lait au Miel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. oooh my !! girl :D this is story of my life seriously, you made me laugh ♥

   Vymazat

Děkuji moc za všechny komentáře
* thank you very much for all of your comments

© Franche meets fashion | All rights reserved.
Blogger Template Designed by pipdig